Co oznaczają poszczególne kontrolki na desce rozdzielczej?

deska-rozdzielcza.jpg

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej? A może miałeś wątpliwą przyjemność wizyty w serwisie samochodowym z powodu wyświetlania którejś z nich? Niespodziewane zaświecenie kontrolki Check Engine, ABS czy innej to sytuacje, które mogą wzbudzać stres i obawy o stan techniczny pojazdu. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co oznacza zaświecenie się diody na desce rozdzielczej i jak temu zarazić. W tym artykule wyjaśniamy, jakie jest znaczenie poszczególnych kontrolek i kiedy nie powinieneś ich ignorować.

Kontrolki na desce rozdzielczej – jakie jest ich zadanie?

Kontrolki mogą pełnić funkcję ostrzegawczą, informacyjną lub diagnostyczną. Ich podstawowym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, monitorowanie stanu technicznego pojazdu i przekazywanie kluczowych komunikatów właścicielowi pojazdu. Kontrolki na desce rozdzielczej pełnią zatem istotną funkcję w monitorowaniu stanu pojazdu i ostrzeganiu kierowcy o ewentualnych zagrożeniach. Zrozumienie ich znaczenia pozwala na świadomą jazdę, dbałość o bezpieczeństwo oraz utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym.

Kontrolki w samochodzie: rodzaje

W większości samochodów występują trzy rodzaje kontrolek na desce rozdzielczej: czerwone, pomarańczowe lub żółte oraz zielone.

  • Ostrzegawcze kontrolki (czerwone) informują kierowcę o potencjalnych problemach lub awariach, które wymagają natychmiastowej uwagi, np. niskim ciśnieniu oleju, niskim stanie płynu chłodzącego, niedziałającym systemie ABS czy rozładowanej baterii.
  • Kontrolki informacyjne (pomarańczowe lub żółte) przekazują różnego rodzaju dane, takie jak włączone światła, aktywowane systemy (np. tempomat), czy też aktywny system Start-Stop.
  • Kontrolki diagnostyczne (zielone) mogą wskazywać na problem lub awarię, którą należy skonsultować z mechanikiem, ale nie jest to pilne, np. uszkodzenie czujnika lambda.

Wszystkie te kontrolki są istotnymi elementami deski rozdzielczej, pozwalając kierowcy na szybką reakcję. Prawidłowa reakcja właściciela samochodu zwiększa bezpieczeństwo jazdy i pomaga w utrzymaniu pojazdu w dobrym stanie technicznym. To ważne, aby zrozumieć znaczenie kontrolek i wiedzieć, jak reagować w różnych sytuacjach kryzysowych.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej — niebieskie i zielone kontrolki (informacyjne)

Ikonki w aucie, które podświetlają się na kolor zielony i niebieski nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia kierowcy. Pełnią one funkcję czysto informacyjną, nie wpływając tym samym na możliwość jazdy pojazdem. Lampki ostrzegawcze w samochodzie w tych kolorach nie są powodem do obaw. Kontrolki informacyjne przekazują nam informację o aktywnych funkcjach, czyli m.in. włączonych światłach mijania, włączonych kierunkowskazach, aktywnym systemie poduszek powietrznych, włączonym tempomacie czy włączonych światłach drogowych długich (kolor niebieski).

Czy żółte i pomarańczowe kontrolki w aucie (ostrzegawcze) oznaczają poważną awarię?

Pomarańczowe lub żółte oznaczenia kontrolek w samochodzie informują kierowcę o tym, że powinien on udać się do najbliższego serwisu samochodowego lub na najbliższą stację benzynową, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu. Lampka pomarańczowa w samochodzie może oznaczać m.in.: niski poziom ciśnienia w oponach, awarię świateł zewnętrznych, awarię systemu wtrysku, oblodzenie nawierzchni, uszkodzenie skrzyni biegów, źle zamknięty wlew paliwa, awarię świec żarowych silnika czy wyłączoną poduszkę po stronie pasażera. Są to sygnały informacyjno-ostrzegawcze, których nie należy ignorować. Nie z każdą kontrolką trzeba jechać od razu do mechanika, ale każdą należy szczegółowo sprawdzić. Kiedy kontrolka ostrzegawcza sygnalizuje źle zamknięty wlew paliwa, wystarczy zatrzymać się i poprawnie go zamknąć, by uniknąć problemów. Gdy kontrolka informuje o oblodzeniu nawierzchni, należy zachować maksymalną ostrożność, aby uniknąć poślizgu. Jeśli zaświeci się kontrolka rezerwy paliwa, warto zatrzymać się na najbliższej stacji i po prostu zatankować samochód.

Niestety, nie zawsze rozwiązania problemów sygnalizowanych przez pomarańczowe kontrolki są tak proste. W przypadku poważniejszych usterek, takich jak uszkodzona skrzynia biegów (ikona z wykrzyknikiem), awaria systemu wtrysku, problemy ze świecami żarowymi silnika czy uszkodzone światła zewnętrzne, konieczna jest wizyta w serwisie samochodowym. Tam specjaliści będą mogli dokładnie zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie działania naprawcze. Jeśli wciąż nie znalazłeś zaufanego serwisu samochodowego, a coś Cię niepokoi, odwiedź Auto Expert, a chętnie pomożemy!

Co oznacza kontrolka z symbolem żółtego silnika?

Kontrolka z żółtym symbolem silnika jest najbardziej znanym kierowcom oznaczeniem na desce rozdzielczej. Jest to kontrolka Check Engine (w niektórych pojazdach Service Engine Soon). Jej zaświecenie oznacza, że wystąpiła nieprawidłowość lub usterka w obrębie układu napędowego, emisji spalin lub innych systemów kontrolowanych przez moduł sterowania silnika (PCM). Check Engine jest sygnałem diagnostycznym, który informuje kierowcę o potencjalnym problemie bez podawania dokładnej przyczyny. Istnieje wiele powodów, dla których ta kontrolka się zaświeca. Może to dotyczyć niegroźnych problemów, takich jak luźny korek wlewu paliwa czy uszkodzony czujnik, po bardziej poważne usterki związane z układem silnika, układem spalin czy układem kontroli emisji.

Zapalona kontrolka check engine – co zrobić w tej sytuacji?

Jeśli zauważysz ten znak na pulpicie samochodu, najlepiej będzie skonsultować się z profesjonalnym mechanikiem lub serwisem samochodowym, który przeprowadzi diagnostykę i ustali dokładną przyczynę problemu. Obecnie większość nowoczesnych pojazdów wyposażonych jest w system OBD-II (On-Board Diagnostics), który pozwala na odczytanie kodów błędów związanych z kontrolką Check Engine, co ułatwia lokalizację problemu i jego naprawę.

Pamiętaj! Kontrolka Check Engine nie zawsze oznacza poważną awarię, ale mimo to może być ostrzeżeniem przed potencjalnymi problemami. Dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki naprawcze, gdy ta kontrolka zaświeci się na desce rozdzielczej.

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie?

Czerwone kontrolki to tzw. kontrolki alarmowe, które w większości informują kierowcę o awarii. W przypadku zaświecenia się którejś z nich - należy się jak najszybciej zatrzymać i wezwać pomoc. Kontrolki w tym kolorze sygnalizują:

  • awarię poduszki powietrznej,

• awarię systemu ABS,

• awarię systemu hamulcowego,

• awarię układu elektroniki pojazdu,

• awarię układu wspomagania kierownicy,

• minimalny poziom oleju silnikowego,

• niezapięte pasy bezpieczeństwa,

• niski poziom oleju,

• otwarte drzwi lub klapa bagażnika,

• zbyt niski poziom naładowania akumulatora,

  • zużycie klocków hamulcowych, 
  • zaciągnięty hamulec ręczny czy włączone światła awaryjne.

Jak widać nie każda czerwona kontrolka wymaga zatrzymania pojazdu. Kontrolka włączonych świateł awaryjnych czy zaciągniętego hamulca ręcznego pełni funkcję czysto informacyjną i kontynuowanie jazdy w tym przypadku nie jest zabronione. Kontynuowanie jazdy jest zabronione tylko wtedy, gdy kontrolka informuje nas o awarii lub niewłaściwym poziomie płynów eksploatacyjnych.

Dlaczego czerwone kontrolki w samochodzie to sygnał alarmowy dla kierowcy?

Każdy kierowca powinien mieć podstawową wiedzę o tym, jakie są kontrolki na desce rozdzielczej i co one pokrótce oznaczają. I choć nie każda czerwona kontrolka wymaga udania się do serwisu samochodowego, to nigdy nie powinna być ona przez nas ignorowana. Intensywny czerwony kolor jest zaprojektowany tak, aby przyciągać uwagę kierowcy i wywoływać reakcję natychmiastowego działania. W sytuacjach krytycznych, kiedy kierowca napotyka na takie kontrolki, zatrzymanie pojazdu i podjęcie odpowiednich działań są niezbędne dla uniknięcia poważniejszych problemów. Czerwone kontrolki mają za zadanie wzbudzić natychmiastową reakcję i pomóc w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia potencjalnych zagrożeń. Warto pamiętać, że ignorowanie czerwonych kontrolki może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak uszkodzenie silnika, utrata kontroli nad pojazdem czy wypadki drogowe. Dlatego kluczowe jest, aby reagować na te sygnały alarmowe i podjąć odpowiednie kroki. Dla bezpieczeństwa siebie i innych użytkowników drogi.